Otwarcie budynku pasywnego w Parku w Katowicach!

Dziś 28 lutego 2014 r. miało miejsce wielkie wydarzenie, które z pewnością zapisze się na kartach historii Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum. Równo w południe w Katowicach na Ligockiej 103 oficjalnie otwarty został pierwszy budynek pasywny, w którym nauka i biznes połączą się na dobre!

Budynek Euro-Centrum Parku Naukowo-Technologicznego to przykład „energetycznego perpetuum mobile”, wyposażonego w innowacyjne technologie zasilane źródłami energii odnawialnej. To sprawia, iż pod względem zużycia energii budynek ten jest osiem razy bardziej wydajny niż tradycyjne obiekty, a do ogrzewania pomieszczeń zużywa zaledwie 15kWh/m2/rocznie.

I choć budynek uwagę przykuł już wcześniej, kiedy to w maju 2013 roku otrzymał nagrodę Green Building, przyznawaną przez Komisję Europejską dla najbardziej ekologicznych obiektów w Europie, to dziś niewątpliwie stał się głównym obiektem zainteresowań wśród mediów, świata nauki i biznesu.

Przeszklone atrium w centrum obiektu, które zwiększa dopływ światła dziennego w budynku, zgromadziło dziś prawie 200 osób. Wśród nich znalazły się osobistości szczególne, takie jak: Tomasz Tomczykiewicz – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki, Adam Zdziebło – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju, Leszek Piechota – Senator RP, Andrzej Gościniak - Przewodniczący Sejmiku, Arkadiusz Chęciński – Członek Zarządu Województwa Śląskiego i Piotr Uszok - Prezydent Miasta Katowice.

Podczas powitania Prezes Parku Roman Trzaskalik podziękował wszystkim zaangażowanym w budowę obiektu. Mirosław Bobrzyński zwrócił uwagę na szczególne przeznaczenie obiektu, który zgromadzi u siebie firmy technologiczne i pozwoli, dzięki laboratoriom, prowadzić badania w obszarze Odnawialnych Źródeł Energii. Jego Ekscelencja Arcybiskup Wiktor Skworc poświęcił budynek.

Po zakończeniu części oficjalnej goście udali się na spacer po obiekcie,  by zobaczyć jak na żywo działają wykorzystane tam technologie. Wśród nich znalazły się pompy ciepła, które czerpią ciepło z gruntu, dostarczane przez sondy geotermalne oraz panele fotowoltaiczne, przetwarzające energię słoneczną na prąd, które znajdują się na dachu, ścianach i trackerach, a które goście mogli zobaczyć tuż przed wejściem do budynku. Ciekawym elementem budzącym wiele pytań okazały się laboratoria i komory starzeniowe, w których można zbadać jakość i wytrzymałość materiałów budowlanych w czasie. Reszta laboratoriów, które są obecnie jeszcze doposażone, posłużą do badań alternatywnych źródeł energii, a ich pomieszczenia przeznaczone zostaną także dla innowacyjnych firm, które będą mogły je wynająć. W budynku docelowo znajdą się: Laboratorium procesów w budownictwie energooszczędnym, Laboratorium właściwości cieplnych budynków,        Laboratorium inteligentnych sieci energetycznych.

Budynek został zaprojektowany tak, aby maksymalnie wykorzystać odnawialne źródła energii. Autorem projektu jest mgr inż. arch. Sławomir Kostur.

Budynek jest częścią projektu „Utworzenie Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum -  rozwój i zastosowanie nowych technologii w obszarze poszanowania energii i jej odnawialnych źródeł” realizowanego w ramach Działania 5.3 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka i współfinansowanego ze środków unijnych Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Stowarzyszenie Krajowego Forum Parkow Przemyslowych i Parkow Technologicznych ul. Ligocka 103, 40-568 Katowice